Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Americké zbraně pro Afghánistán možná končí v rukou povstalců

29. července 2014  18:01
Budova amerického ministerstva obrany, Pentagon. Ilustrační foto. | foto: Google maps

Americké zbraně pro Afghánistán možná končí v rukou povstalců

Washington a Kábul selhaly ve sledování statisíců zbraní poskytnutých Afghánistánu, což zvyšuje riziko, že některé z těchto zbraní se dostaly do rukou povstalců. K těmto závěrům dospěl americký audit. Spojené státy Afgháncům také doručily více zbraní, než momentálně afghánské síly potřebují. Zčásti to je způsobeno změnami v požadavcích Kábulu.

Americká armáda dodala od roku 2004 afghánským silám přes 747 000 pušek AK-47, kulometů, granátometů a dalších zbraní v celkové hodnotě okolo 626 milionů dolarů.

Zdroj: The Economic Times (Indie)

---

Přes 1 300 britských vojáků se zapojí do cvičení ve východní Evropě

Přes třináct set britských vojáků se na podzim zúčastní velkého cvičení Severoatlantické aliance v Polsku nazvaného Černý orel. Kromě vojáků pošle Londýn do Polska přes 350 obrněných a jiných vozů.

K rozhodnutí došlo ve stejnou dobu, kdy se britský premiér David Cameron a další lídři Evropské unie dohodli na prosazování tvrdších sankcí proti Moskvě. Sankce by se týkaly ruského obranného, energetického a finančního sektoru, ale musí je odsouhlasit všech dvacet osm států EU.

Kam dál?
Washington tlačí na Evropu kvůli zpřísnění sankcí vůči Rusku (25.7. 2014)

Zdroj: The Independent (Velká Británie)

---

NATO investuje do systému na ochranu lodí

Severoatlantická aliance schválila plány na pořízení nových schopností, které budou hodnotit účinnost „soft-kill“ protiopatření používaných k ochraně lodí před protilodními raketami. Systém NASMDEF (NATO Anti-Ship Missile Defensive Evaluation Facility) bude součástí aliančních schopností elektronického válčení.

Zdroj: IHS Jane’s 360 (USA)

---

Putin: Rusko musí zvýšit výrobu vojenských dílů

Ruský vojensko-průmyslový komplex by měl vyrábět všechny komponenty a materiály v tuzemsku, aby zmenšil rizika smluvních závazků a politická rizika, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Podle něj budou současné „těžké časy“ pro ruský průmysl prospěšné.

„Otázky, které právě projednáváme, jsou absolutně klíčové pro ruskou vojenskou a ekonomickou bezpečnost, naši technologickou a průmyslovou nezávislost a technologickou suverenitu,“ informoval Putin s tím, že ruský vojenský průmysl by měl postupně omezit dovoz vojenských výrobků ze zahraničí a spoléhat se na vlastní výrobu všech nezbytných komponentů a materiálů.

Státy Evropské unie podněcované Spojenými státy zavádějí sektorové sankce proti Rusku kvůli krizi na Ukrajině. Po sestřelení letadla Malaysian Airlines na Ukrajině zavádí EU další a tvrdší sankce zasahující ruskou ekonomiku, přestože jsou vzájemně nevýhodné.

Kam dál?
Nedodávejte Moskvě lodě, tlačí NATO na Francii. Jste pokrytci, brání se (23.7. 2014)

Zdroj: RT (Rusko)

---

Rusko porušuje smlouvu o jaderných zbraních, tvrdí USA

Spojené státy zjistily, že Rusko porušilo smlouvu o jaderných zbraních středního doletu z roku 1987 a to tím, že testovalo ze země odpálené řízené střely s plochou dráhou letu. Rusko porušilo Smlouvu o raketách středního doletu (INF), jež zakazuje vlastnit, vyrábět nebo testovat za letu řízené střely s doletem 500 až 5 500 kilometrů.

„Nabádáme Rusko, aby se vrátilo k dodržování svých závazků v rámci této smlouvy, a aby prokazatelným způsobem zlikvidovalo jakékoli zakázané předměty,“ uvedl americký vysoce postavený státník.

Zdroj: Yahoo News (USA)

ist; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.