natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Americké síly zaostřují na Írán, armáda je připravena udeřit

    12. ledna 2011  11:19
    Spojené státy považují Írán a jeho jaderný program za nejvážnější bezpečnostní hrozbu pro oblasti Perského zálivu, jihozápadní Asie i Středozemního moře. A americká armáda je proto připravena na případný vojenský zásah, vyplývá z bezpečnostní strategie pro letošní rok.  
    "Americká armáda bude pokračovat v plánování široké škály vojenských možností pro případ, že by prezident rozhodl o použití síly, aby se Íránu zabránilo získat jaderné zbraně," uvedl šéf sboru náčelníků amerických ozbrojených sil Mike Mullen.

    V americké vojenské strategii pro letošní rok označuje Írán a jeho snahy o získání jaderných zbraní za nejvýznamnější bezpečnostní hrozbu pro celý region. Spojené státy proto na situaci kolem Teheránu soustředí daleko větší pozornost.

    Írán opět míří do vesmíru
    Nové satelity mohou být hrozbou, varují experti

    Podle Mullena by sice byl "preventivní útok na íránská jaderná zařízení špatnou variantou" a měl by vážné negativní následky, americké ozbrojené síly nicméně jsou na tuto variantu už připraveny.

    Írán stále odmítá, že by jeho jaderný program byl určen k výrobě zbraní. Spojené státy a další západní země však režimu v Teheránu ani v nejmenším nevěří. Írán i přes nové sankce OSN neustále vyvíjí nové a výkonnější raketové nosiče a dál pracuje na obohacování uranu.

    Teherán počátkem roku pozval některé zahraniční diplomaty, aby si prohlédli íránské jaderné reaktory Natanz a Arák. Pozvánku dostali mimo jiné delegáti z Ruska, Číny a EU. Mezi pozvanými ale nejsou země, které se k íránskému jadernému programu staví nejkritičtěji, hlavně USA. (Teherán pozval zahraniční diplomaty na exkurzi k jaderným reaktorům)

    Klíčový rok v Afghánistánu
    Mezi naprosté priority Pentagonu patří podle dokumentu mise v Afghánistánu, kde ještě letos bude působit zhruba 100 tisíc amerických vojáků. V druhé polovině roku by se měli američtí vojáci začít pomalu stahovat.

    "Prudký nárůst amerických sil pomohl zastavit Taliban na některých místech," uvedl Mullen s tím, že zásadní pro další vývoj v oblasti bude budování strategického partnerství se sousedním Pákistánem, kde Taliban a povstalci dalších skupin hledají bezpečné úkryty a čerpají nové síly pro další útoky proti spojeneckým a vládním jednotkám.

    Klíčovou úlohu pro stabilitu celé širší oblasti bude podle USA stále více hrát Indie, která nedávno znovu navázala rozhovory na ministerské úrovni právě s "nepřátelským" Pákistánem.

    Definitivní odchod z Iráku
    Mullen připomněl, že po dlouhých letech letos definitivně skončí americká vojenská mise v Iráku. Zhruba 50 tisíc amerických vojáků, kteří v zemi dohlížejí na výcvik iráckých bezpečnostních sil, se má vrátit domů do konce roku. S blížícím se stažením sil se stane klíčovým pilířem partnerství s iráckou stranou budovaný Úřad pro bezpečnostní spolupráci, dodal Mullen.

    I přes předpokládané stahování části sil z Afghánistánu a Iráku zůstane podle něj nasazení amerických vojáků velmi vysoké, zejména pro speciální jednotky a námořní pěchotu. Některé jednotky tak letos mine zavedený cyklus, kdy po roce bojového nasazení následují obvykle dva roky klidu a přípravy na domovských základnách.

    Kvůli vytíženosti v Afghánistánu pak podle Mullena musejí hrát důležitější roli na jiných místech světa námořní a letecké síly. To se týká i napětí na Korejském poloostrově. "Budeme pozorně sledovat nejistotu vyplývající z politického nástupnictví v Severní Koreji a udržovat stabilní odstrašující sílu proti (severokorejským) provokacím," uvedl Mullen. Přímo v Jižní Koreji je v současnosti rozmístěno na 28 tisíc amerických vojáků.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media