Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Americké armádní výdaje vzrostly poprvé za posledních 7 let

29. dubna 2019  14:52
Americké ministerstvo obrany | foto: Google maps

Americké armádní výdaje vzrostly poprvé za posledních 7 let

Výdaje na obranu Spojených států amerických vzrostly poprvé v posledních sedmi letech, uvádí zpráva Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI).

„Nárůst amerických výdajů byl hnaný implementací nových programů pro nákup zbraní z roku 2017 pod administrativou Donalda Trumpa,“ uvedla Aude Fleurant ze SIPRI. Americký obranný rozpočet 649 miliard dolarů je vysoký stejně jako součet rozpočtů osmi dalších zemí s nejvyššími výdaji.

Jednalo se také o druhý rok, kdy vzrostly celosvětové výdaje na obranu. Jejich hodnota tak byla na nejvyšší hodnotě od roku 1988. Například čínský obranný rozpočet vzrostl od roku 2009 o 83 % a dostal Čínu na druhé místo za USA.

Kam dál?
USA jsou frustrovány nízkými výdaji Německa na obranu (2.4. 2019)

Zdroj: France24 (Francie)

---

Odmítnutí stíhaček F-35 je pro Německo krokem zpět, říká představitel Lockheed Martin

Německé rozhodnutí nekupovat stíhačky F-35 je „zpátečnickým krokem“, uvedl Jonathan Hoyle, viceprezident pro Evropu společnosti Lockheed Martin, která letouny vyrábí. Tento krok by podle něj mohl ohrozit i spolupráci v rámci Severoatlantické aliance. Při jeho návštěvě NATO prý několik velvyslanců vyjádřilo nespokojenost s rozhodnutím Německa.

Německo v lednu vyřadilo F-35 z rozhodovacího procesu o nahrazení zastaralých letounů Tornado. V úvahu nyní připadají stíhačky Eurofighter od Airbusu nebo F-18 od firmy Boeing.

Nejdůležitější otázkou podle expertů je, zda budou nové letouny schopné nést americké jaderné zbraně, které jsou v Německu umístěny.

Kam dál?
Německo po kritice z USA ujišťuje o svém závazku k NATO (5.4. 2019)

Zdroj: Financial Times (USA)

---

Vrcholní armádní představitelé Ruska a NATO jednali o vzájemných vztazích

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov telefonoval s vrchním velitelem sil Severoatlantické aliance generálem Curtisem Scaparrottim o „relevantních otázkách mezinárodní bezpečnosti“.

Oba představitelé si také vyměnili názory na „současný stav vojenské interakce Ruska a NATO“. Generál Scaparrotti by měl v květnu tohoto roku předat svůj post vrchního velitele sil NATO v Evropě americkému generálu Todu Woltersovi.

Kam dál?
Rusko ukončilo všechnu spolupráci s NATO, oznámil ruský představitel (16.4. 2019)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR)

---

Francie nahrazuje Británii na pozici hlavního partnera USA, tvrdí experti

Francie postupně nahrazuje Velkou Británii na pozici hlavního evropského spojence USA, domnívají se experti. Tradičně pevné pouto mezi Británií a USA oslabuje nejistota z Brexitu i izolacionistická politika amerického prezidenta Donalda Trumpa. Vztahu neprospívá ani snížení britského obranného rozpočtu, který mezi lety 2010 až 2015 klesl o 18 %.

„Během minulých deseti let došlo k prudkému ústupu Británie, jakožto první volby při výběru partnera armády USA,“ uvádí bývalý asistent amerického ministra obrany Derek Chollet. Podle analytika Juliana Lindley-Frenche se Británie „schovává za jaderný štít, ale nemá již vůli ani kapacitu bránit“ evropský kontinent.

Kam dál?
Role Británie v NATO by po Brexitu mohla být rozšířena (17.4. 2019)

Zdroj: Independent (Velká Británie)

---

Americké bojové lodě se plavily Tchajwanským průlivem

Spojené státy vyslaly dvě bojové lodě skrze průliv, který odděluje Tchaj-wan a Čínu. Dva torpédoborce měly podle USA demonstrovat americký závazek svobodě v regionu. „Lodě USA svobodně propluly Tchajwanským průlivem v rámci vykonávání Indo-pacifické strategie,“ uvedlo tchajwanské ministerstvo obrany.

Tento krok může zhoršit napětí ve vztazích s Čínou, která považuje Tchaj-wan za součást svého teritoria. Čína na tento krok zatím nezareagovala. Přestože USA nemají formální vztahy s Tchaj-wanem, prodaly mu od roku 2010 zbraně v hodnotě 15 miliard dolarů.

Kam dál?
NATO varuje před námořní expanzí Číny (1.4. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

kpa; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.