Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Američané se opět zapojují do boje s IS v Iráku

16. ledna 2020  17:17
Americký vojenský instruktor v Iráku. (Ilustrační snímek) | foto: U.S. Marine Corps

Američané se opět zapojují do boje s IS v Iráku

Americké ozbrojené síly se v Iráku znovu začínají zapojovat do boje proti organizaci Islámský stát a připravují se na obnovení výcviku iráckých vojáků. To vše navzdory nedávnému rozkolu mezi Američany a Iráčany, který byl způsoben americkým útokem na íránského generála v Bagdádu a následnou odvetou Íránu, která cílila na tamní americké základny. I proto je nyní společných irácko-amerických akcí méně než dříve.

Irácká vláda dokonce původně požadovala po Američanech, aby se ze země stáhli. To však Američané odmítli. Po tomto odmítnutí mělo být dle zdrojů, které si však přály zůstat v anonymitě, zahájeno jednání o pokračování irácko-americké spolupráce. Není jasné, kdo se těchto rozhovorů účastnil a zda tuto spolupráci irácká vláda veřejně podporuje.

Kam dál?
Stoltenberg: Útok na íránského generála byl rozhodnutím USA, ne NATO (7.1. 2020)

Zdroj: Military Times (USA)

---

Dva příslušníci amerického letectva byli v Německu nalezeni mrtví

Dva dvacetiletí příslušníci amerického letectva Xavier Leaphart a Aziess Whitehurst byli nalezeni na svých ubikacích v Německu mrtví. Příčina jejich úmrtí je nyní předmětem vyšetřování. Oba byli příslušníky 52. stíhacího křídla, které sídlí na základně Spangdahlem ve státě Porýní-Falc.

Na základně pracují asi 4 000 amerických vojáků. Včetně rodinných příslušníků a dalších profesí zde žije a pracuje přes 10 000 lidí. Oba zesnulí vojáci zde pracovali jako mechanici.

Kam dál?
Německo za americké základny utrácí miliony euro (22.8. 2019)

Zdroj: The Local (Německo)

---

Švédská armáda naletěla podvodníkovi

Švédská armáda zaměstnala muže, který lhal ve svém životopise a svým budoucím zaměstnavatelům předložil falešný diplom z vojenské akademie. Muž sloužil ve švédské armádě více než deset let. Stal se styčným důstojníkem švédské armády na velitelství NATO (SHAPE) a na vysokých pozicích se zúčastnil také mezinárodních misí v Afghánistánu a Mali.

Muž měl v armádě na starosti také důležité počítačové systémy. Na vrcholu své kariéry dosáhl na hodnost majora, a to přesto, že nedokončil povinná školení. Povýšen byl údajně pouze dočasně, a to proto, aby mohl být přiřazen na alianční velitelství. Švédské ozbrojené síly již svou chybu přiznaly a informovaly o situaci také Severoatlantickou alianci.

Kam dál?
Ve válce musíme vydržet tři měsíce. Švédové plánují posílení obrany (15.5. 2019)

Zdroj: France24 (Francie)

---

Egyptská armáda otevřela největší základnu v regionu

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí slavnostně zahájil provoz vojenské základny Bernice, která je místními médii označovaná za největší vojenskou základnu v oblasti Rudého moře. Otevření základny se zúčastnili i další zástupci arabských států. V rámci ceremoniálu bylo zahájeno také rozsáhlé vojenské cvičení Kader 2020.

Základna leží na pobřeží Rudého moře nedaleko jižní hranice a zabírá území přes 600 čtverečních kilometrů. Její součástí je přístav, letiště, nemocnice, ale také několik střelnic určených pro širokou škálu zbraní. Hlavním úkolem základny má být ochrana zájmů Egypta a zajištění bezpečnosti v jeho jižních oblastech, včetně Rudého moře.

Kam dál?
Írán vítá odstoupení Egypta z plánovaného projektu „arabského NATO“ (12.4. 2019)

Zdroj: Middle East Monitor (Velká Británie)

---

Německá ministryně obrany chce, any němečtí vojáci dál sloužili v Iráku

Německá ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauer chce, aby němečtí vojáci působili v Iráku i nadále. Řekla to v rámci návštěvy německých sil v této arabské zemi. Německý parlament již naznačil, že toto rozhodnutí podpoří, a to přesto, že v lednu schválil jejich dočasné stažení. „Jsme připraveni spolupracovat s našimi spojenci na další podpoře Iráku v boji proti terorismu a IS, pokud to bude přáním irácké vlády,“ napsala ministryně na svém Twitteru.

V současné době v Iráku působí asi 90 německých vojáků, a to na základně Erbíl, kde se podílí na výcviku kurdských bojovníků. Vláda kurdské poloautonomní oblasti již vyjádřila přání, aby němečtí vojáci v oblasti zůstali.

Kam dál?
Německo přesouvá vojáky z Iráku do Jordánska a Kuvajtu (7.1. 2020)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

luk; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.