natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Američané pootevřeli supertajnou protiraketovou základnu

    9. října 2007  5:35
    Americká protiraketová agentura pootevřela dveře své supertajné vojenské základny Schriever v Coloradu. Vůbec poprvé ve své dvacetileté historii umožnila vstup na jedno z nejstřeženějších míst studentům z Evropy a USA - vítězům unikátní středoškolské soutěže o NATO.  

    Základna Schriever poblíž města Colorado Springs je jednou z nejmenších základen amerických vzdušných sil vůbec. Tady v komplexu několika budov sídlí Integrační a operační centrum protiraketové obrany USA (Missile Defense Integration and Operations Center).

    Odsud specialisté testují protiraketovou obranu pro střední fázi letu, jejíž součástí mají být základny v České republice a v Polsku. Tady se vyvíjejí a testují obří radary. Odsud agentura před dvěma týdny řídila i zatím poslední úspěšný reálný test zničení balistické rakety. - více zde

    Místní experti říkají, že dostat se za brány této základny je těžší, než se projít po Pentagonu. Americká protiraketová agentura zcela výjimečně a poprvé ve své historii umožnila vstup do centra třem desítkám středoškoláků z Evropy a USA, kteří zvítězili v unikátní soutěži o NATO Aliante 2007. - více zde

    Američané poprvé pustili do centra studenty
    "Vítězové Aliante jsou první skupinou studentů, která se sem kdy dostala. Zatím tu nebyli ani naši rodinní příslušníci," konstatuje mluvčí centra Rob McKinney. Dosud měli možnost se do přísně střežené základny podívat jen kadeti z nedaleké vojenské akademie vzdušných sil.

    Studenti z Aliante si mohli vyzkoušet i bojovou počítačovou simulaci protiraketové obrany, včetně velení jednotlivým základnám nebo jednotkám na zemi i moři.

    "Byla to výborná zkušenost. Všechno vypadalo jako ve skutečnosti. Sestřelil jsem antiraketami podle rozkazů všechny balistické střely v mém dosahu," popsal realistickou válečnou hru Jan Grygárek, jeden ze dvou českých studentů, kteří měli možnost centrum navštívit.

    Stejnou simulaci obrany při nepřátelském útoku si na stejném místě před časem prošli i ministři obrany zemí NATO. "Studenti si vedli lépe než ministři," říká s úsměvem McKinney.

    "Prezentaci by měli vidět všichni lidé, kteří si myslí, že s radarem v Brdech stojí a padá protiraketová obrana USA. Je to ale jen jeden z mnoha článků v řetězu," uvedl Zbyněk Pavlačík ze sdružení Jagello 2000, které soutěž pro středoškoláky pořádá.

    "Systém je daleko rozsáhlejší, než si tito lidé myslí a dovedou představit. Američané nám přímo řekli, že při možném odmítnutí umístění základny v Česku jsou připraveni na jiné varianty, jak se proti balistické hrozbě bránit, ty však už nepočítají s ochranou Evropy," dodal.

    Základna je přísně střežený obří počítač
    "Schriever je jednou z nejlépe střežených základen na světě," říká Rob McKinney. Malý areál, který se co do rozlohy nemůže s ostatními leteckými základnami vůbec poměřovat, tady funguje od konce osmdesátých let minulého století.

    Na dohled od řídícího a velícího centra celého systému protiraketové obrany, ukrytého v útrobách mýty opředené hory Cheyenne, kde se sbíhají informace k protiraketové obraně z celého světa a kde sídlí nejvyšší velitelé, pracuje v komplexu zhruba dva tisíce lidí. Většinou počítačových expertů.

    Když získáte možnost vstupu na základnu, nepočítejte s tím, že byste si mohli odsud pořídit nějaké snímky. Zaměstnanci protiraketové obrany si pro vás přijedou přímo do hotelu a osobně dohlédnou, aby fotoaparát, mobilní telefon či jakékoliv další elektronické zařízení zůstalo v hotelovém pokoji nebo na recepci.

    Základna je zcela výjimečná tím, že na ní chybí jakékoliv ubytovací kapacity pro vojáky a civilní zaměstnance. Nikdo na základně nesmí bydlet, všichni dojíždějí. Mozkem celého komplexu je pak obří moderní budova bez oken, doslova naditá nejvýkonnějšími počítači a technologiemi.

    Tři patra nad zemí, tři do podzemí. Stavba bez oken má kompletně celá zvláštní tepelný a elektromagnetický ocelový plášť, aby ven neunikalo žádné záření.

    Na každém kroku návštěvníka střeží. Vstoupit můžete doslova jen tam, kam vám otevřou a předem dovolí. Když pak budete chtít třeba na záchod, doprovodí vás ostraha málem až tam. Bedlivě čekají před onou místností, abyste náhodou pak neodbočili, kam nemáte. A to zde přitom platí pouze první bezpečnostní stupeň z čtyřstupňové škály.

    "Tady budeme testovat a propojovat budoucí nejmodernější součásti protiraketové obrany, jako speciální lasery na letouny Boeing 747, které mají ničit balistické střely během jejich počáteční fáze letu," vysvětluje opatření McKinney.

     

     

     

    Lubomír Světnička, Petr Zlatohlávek natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media