Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Alianční mise v Afghánistánu má nového velitele

3. září 2018  23:53
Čeští vojáci na patrole v okolí základny v afghánském Bagrámu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Alianční mise v Afghánistánu má nového velitele

Americký armádní generál Scott Miller převzal velení aliančních sil v Afghánistánu. Změna proběhla v době, kdy jsou zpochybňovány snahy Washingtonu dotlačit Tálibán k mírovým jednáním.

„Abychom byli úspěšní, musíme se neustále přizpůsobovat nepříteli a prostředí,“ řekl Miller, při nástupu funkce. „Nesmíme usnout na vavřínech,“ dodal. Naděje na průlom v mírových jednáních stouply poté, co Tálibán vyhlásil koncem června příměří. Optimismus však rychle opadl po útoku na město Ghazní v polovině srpna.

„Věřím, že někteří Tálibánci chtějí mír, ale zároveň jsou povzbuzováni, aby pokračovali v boji,“ řekl odstupující velitel aliančních sil generál John Nicholson. „Je načase, aby válka v Afghánistánu skončila,“ prohlásil.

Kam dál?
Pentagon žádá tisíce dalších vojáků pro Afghánistán (5.5. 2017)

Zdroj: Reuters (Velká Británie) 

---

Japonsko: Čína stupňuje své vojenské aktivity

Čína během posledního roku jednostranně zvyšuje svou vojenskou aktivitu, prohlásil japonský ministr obrany Itsunori Onodera. Mimo jiné roste přítomnost čínských vojenských letadel v blízkosti japonského vzdušného prostoru a dochází k vysílání jaderných ponorek do sporné oblasti souostroví Senkaku.

Onodera také poznamenal, že se Japonsko snaží napjaté vztahy s Čínou urovnat. Japonský premiér Šinzó Abe by měl zavítat do Pekingu již během října.

Krom Číny stupňuje své aktivity v oblasti také Rusko. To plánuje na Kurilských ostrovech, jež jsou nárokovány Japonskem, provést největší vojenské cvičení od studené války. Vážnou hrozbu dle Onodery stále představuje také Korejská lidově demokratická republika, navzdory mezinárodnímu tlaku o denuklearizaci země.

Kam dál?
Severní Korea je jasným nebezpečím, ale větší hrozbou je Čína (28.8. 2017)

Zdroj: The Economic Times (Indie)

---

Spojené státy omezují vojenskou podporu Pákistánu

Spojené státy potvrdily snížení finanční podpory Pákistánu o 300 milionů dolarů, které měl Pákistán obdržet v rámci takzvaného koaličního podpůrného fondu. Pomoc byla pozastavena před několika měsíci a nyní došlo ke škrtům. Fond slouží k financování boje s terorismem.

Podle mluvčího Pentagonu poručíka Koného Faulknera k tomu došlo „z důvodu nedostatku přesvědčivé snahy o naplnění americké jihoasijské strategie.“ Americký prezident Donald Trump tvrdí, že Pákistán poskytuje teroristům z Tálibánu útočiště, což však Islámábád odmítá.

Kam dál?
NATO: Základny Tálibánu v Pákistánu jsou překážkou pro mír v Afghánistánu (8.11. 2017)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

V Afghánistánu havaroval moldavský vrtulník

Na severu Afghánistánu havaroval vrtulník moldavské společnosti Valan International Cargo Charter, který si pronajímalo afghánské ministerstvo obrany. Na palubě zahynulo 10 afghánských vojáků a dva ukrajinští členové posádky. Jednoho Ukrajince a jednoho Afghánce se podařilo zachránit. Afghánec však podle úřadů později zemřel.

Zástupce velitele afghánských sil na severu země Nazer Chuda Pamiri uvedl, že vrtulník havaroval kvůli technické závadě.

Kam dál
Nejdřív boj a pak až výcvik. Češi trénují afghánské vrtulníkové letce (8.2. 2018)

Zdroj:Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR)

---

USA potvrdily zabití velitele ISIS v Afghánistánu

Spojené státy potvrdily, že se jim podařilo zlikvidovat afghánského velitele ISIS Abu Saída Orakzaje. Útok proběhl 25. srpna na východě provincie Nangarhár. Spolu s ním při náletu zemřelo dalších deset teroristů.

Je to již potřetí, kdy se Američanům podařilo zabít afghánského velitele ISIS. To by zároveň mohlo pomoci při mírových jednání s Tálibánem, neboť pro Tálibán je ISIS nepřítelem číslo jedna.

Kam dál?
Renesance NATO na Blízkém a Středním východě (26.3. 2018)

Zdroj: CNN (USA)

luk; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.