Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Alianční drony Global Hawk přistanou na Sicílii do konce roku

26. ledna 2016  14:36
Bezpilotní letoun Global Hawk. Ilustrační foto. | foto: NAGSMA

Alianční drony Global Hawk přistanou na Sicílii do konce roku

Všech pět objednaných bezpilotních letounů Global Hawk bude mít Severoatlantická aliance k dispozici do konce roku, uvedli představitelé NATO. Oproti původním plánům na spuštění programu v roce 2012 to představuje značné zpoždění. Na sicilské letecké základně Sigonella se o provoz dronů bude starat 600 lidí, 30 z nich zde již nyní připravuje zázemí.

Drony mají z 95 % společný základ s drony letectva USA, mohou létat déle než 30 hodin a dosáhnou výšky více než 18 kilometrů. Kromě amerického výrobce Northrop Grumman budou pozemní stanice dronů spravovat také evropské firmy Finmeccanica a Airbus. Data získaná pomocí dronů pro alianční systém pozemního dohledu (AGS) pak budou mít k dispozici všechny členské země NATO.

Kam dál?
Vzlétl první alianční bezpilotní letoun Global Hawk (21.12. 2015)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Polsko kvůli summitu NATO uvažuje o zavedení dočasných hraničních kontrol

Vzhledem k pořádání červencového summitu Severoatlantické aliance a Světového dnu mládeže zvažuje Polsko zavést dočasné kontroly na hranicích, prohlásil polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski. Na nadcházející summit NATO přijede asi 2 500 delegátů včetně hlav států a vlád, představitelů EU a OSN. Světového dnu mládeže se pak zúčastní téměř 450 000 lidí včetně papeže.

Summit NATO by mohl proběhnout bez účasti Spojených států amerických. Alespoň to navrhuje vlivný časopis Foreign Policy, podle nějž by touto pohrůžkou mohl Barack Obama zatlačit na polskou vládu, aby se držela zásad ústavní demokracie. Takovou pohrůžku by Obama podle Foreign Policy měl použít v případě, že polská demokracie bude stále vyšetřována Evropskou komisí.

Kam dál?
Summit NATO ve Varšavě je prioritou polského ministra obrany (12.1. 2016)
Polsko nahradilo vedoucího představitele agentury NATO (28.12. 2015)

Zdroj: TheNews.pl 1, TheNews.pl 2 (Polsko)

---

Aliancí pořízené tiskárny tisknou nové afghánské pasy

Factbox

Přečtěte si factbox o alianční misi Resolute Support v Afghánistánu.

Centrální pasové oddělení fungující v rámci afghánského ministerstva vnitra získalo nové tiskárny cestovních pasů z prostředků mise Severoatlantické aliance Resolute Support (RS). Každý den žádají o nový pas tisíce Afghánců, nové stroje urychlí výdej pasů a ztíží jejich padělání, stálo v prohlášení mise RS. Afghánská vláda žadatelům proces dále urychlila spuštěním on-line žádostí o elektronický pas.

S distribucí elektronických cestovních pasů začali Afghánci na začátku roku 2013 sběrem biometrických údajů žadatelů. Údaje v novém systému zkomplikovaly cestování kriminálníkům a povstalcům. Spuštění on-line žádostí uvítal i afghánský premiér Abdulláh Abdulláh, který je považuje za další krok v boji s korupcí.

Kam dál?
Afghánistán proměnil americkou vojenskou základnu v léčebnu narkomanů (20.1. 2016)

Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

---

Černohorský premiér riskuje a žádá hlasování o důvěře

Po obdržení pozvánky ke vstupu do Severoatlantické aliance předložil premiér Černé Hory Milo Djukanović zákonodárcům návrh na hlasování o důvěře své vládě. Současnou vládu jeho Demokratické strany socialistů (DPS) ovšem provází neshody s menšinovým koaličním partnerem, Sociálně demokratickou stranou (SDP), a to především v oblasti hospodářské politiky. Představitelé SDP budou hlasovat proti vládě.

Djukanović se může spolehnout na 39 hlasů své strany DPS s podporou zástupců etnických menšin, pro přežití vlády však v 81členné komoře potřebuje celkem 41 hlasů. Opoziční strana Pozitivní Černá Hora již uvedla, že by mohla hlasovat pro vládu, pokud do ní premiér přizve zástupce opozice ještě před řádnými říjnovými volbami.

Kam dál?
Srbská ortodoxní církev v Černé Hoře požaduje referendum o vstupu do NATO (5.1. 2016)

Zdroj: Euronews (Francie)

---

Generál Mičánek povede prestižní školu NATO v Římě

Vojenští představitelé členských zemí Severoatlantické aliance na zasedání Vojenského výboru zvolili českého brigádního generála Františka Mičánka děkanem vojenské školy NATO Defence College v Římě (NDC). Generál Mičánek nyní působí na Univerzitě obrany v Brně, do Říma nastoupí v září na tři roky. „Dlouhodobě se specializuji na obranné plánování, bezpečnostní politiku a řízení zdrojů. Zvolení děkanem je pro mne velkou výzvou,“ řekl generál.

Úkolem NDC je školit důstojníky hodnosti vyšší než podplukovník, diplomaty NATO i EU a pracovníky ministerstev obrany zemí Evropské unie. „Škola připravuje tyto lidi na působení v mnohonárodnostních armádních štábech se zaměřením na výměnu informací a předávání zkušeností,“ zdůraznil Mičánek. Děkan je podřízen veliteli školy, jímž je polský generálmajor Janusz Bojarski.

Zdroj: Hospodářské noviny (ČR)

voj; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.