natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Akademii NATO poprvé absolvoval Japonec

    2. února 2007  6:45
    Nejvyšší vzdělávací instituci NATO dnes poprvé v historii zakončí i Japonec, škola tak potvrzuje zaměření Severoatlantické aliance na spolupráci s globálními partnery.  

    Nejvyšší článek v alianční vzdělávací struktuře tvoří již přes šedesát let Vojenská akademie NATO v Římě (NATO Defense College – NDC) a i zde se v posledních letech stále více projevuje proměna Severoatlantické aliance a zintenzivnění její spolupráce s nečlenskými zeměmi.

    Mezi absolventy půlročních kurzů (Senior Course), které jsou páteří programu NDC, jenž je určen pro vyšší důstojníky, přibývá zástupců z nealiančních zemí z celého světa – ti nyní tvoří zhruba 15 procent studentů.

    "V největším kurzu, jaký v historii byl, jsme měli 91 studentů z 36 států," říká plukovník Josef Pecina, který na akademii v Římě působí jako v pořadí třetí Čech na pozici národního zástupce a stará se jak o české studenty, tak se podílí na zajištění výuky.

    Právě dnes na akademii slavnostním ceremoniálem končí již 109 Senior Course, který měl 76 účastníků z 34 zemí a jenž byl v několika ohledech historicky zlomový.

    Související odkazy: 

    NATO Defense College
    (www.ndc.nato.int)

    Rozhovor s děkanem NDC
    Dr. Samuelem Grierem

    (www.nato.int)

    "Od roku 2004 se každého kurzu účastní jeden až dva Iráčané, já mám nyní ve své skupině i jednoho studenta ze Spojených arabských emirátů, ale hlavně dnes poprvé tento kurz absolvuje i Japonec, podplukovník Taro Omori," vysvětluje Pecina.

    Účelem akademie je připravit armádní důstojníky i civilisty pro práci ve velitelských strukturách NATO nebo na pozicích, kde budou s Aliancí spolupracovat. A právě zemí, které s NATO spolupracují na různých úrovních, v posledních letech přibývá.

    Pro Alianci je tento systém zaučování partnerů výhodný, protože například zvyšuje a usnadňuje možnosti spolupráce. "Neoddělitelnou součástí výuky je jednak jazyk, a jednak  zde mají zástupci mnoha nealiančních armád příležitost se seznámit se základními informacemi o NATO, způsobu jeho fungování a spolupráce s partnery," potvrzuje Pecina, který na škole pracuje od loňského léta.

    Nejvyšší vzdělávací instituce NATO.
    Zdroj: NATO Defense College

    Riga zaměření na spolupráci potvrdila
    Summit NATO v Rize loni v listopadu orientaci na partnerské země ještě posílil. V rámci rozvoje spolupráce s těmito zeměmi (pod hlavičkou NATO Training Cooperation Initiative) by podle rižské deklarace měla zde na akademii vzniknout i Fakulta středního východu (Middle East Faculty). Ta je nicméně podle Peciny zatím stále ve fázi diskuzí.

    Dalším krokem k posílení vztahů s partnery v duchu summitu v Rize a zároveň dalším zlomovým momentem v dějinách NDC byla vůbec první návštěva účastníků kurzu v Jordánsku.

    "Dnes končící kurz tak byl první, který zavítal do země Středomořského dialogu NATO a význam návštěvy dokládala velká pozornost, jaké se účastníkům dostalo od nejvyšších představitelů Jordánska," uvedl Pecina.

    Význam těchto iniciativ je zdůrazněn zvyšujícím se počtem partnerských zemí zapojujících se do operací NATO. Například v Afghánistánu jsou v jednotkách ISAF i zástupci z 11 nečlenských zemí NATO.

    Nejvyšší vzdělávací instituce NATO.
    Zdroj: NATO Defense College

    Akademií prošlo i několik desítek Čechů
    "Včetně dvou dnešních absolventů z Armády ČR prošlo tímto kurzem celkem 40 Čechů a v nově začínajícím kurzu bude jeden," dodává Pecina, jehož úkolem také je se o studenty z Čech starat.

    Studenti, jimiž jsou z osmdesáti procent vysocí armádní důstojníci, během půlročního kurzu absolvují i dvě několikatýdenní cesty po významných institucích zemí aliančních i partnerských.

    Právě končící kurz tak kromě zmíněného Jordánska a dalších zemí navštívil loni v prosinci také Českou republiku, konkrétně sérii přednášek zástupců českých ministerstev.

    "Večer účastníky kurzu pozval na recepci do zámku v Kolodějích generál Jaroslav Kolkus z Generálního štábu AČR, který sám Senior Course v Římě dříve absolvoval," poznamenal Pecina.

    Akademii platí NATO i členové
    NDC podléhá přímo nejvyššímu orgánu Aliance, Severoatlantické radě, která školu z fondů NATO financuje i přímo schvaluje program výuky. Zmiňované studijní cesty si ale platí studenti sami, resp. ta země, která je vysílá.

    "Cesty jsou nezbytným doplňujícím programem k přednáškám, kdy se navštíví důležité instituce NATO, EU OSN ale i vybraných jednotlivých zemí," vysvětluje účel cest Pecina. Vyslání jednoho studenta na takovou třítýdenní cestu může podle Peciny vyjít na téměř čtyři tisíce euro.

    Špička výukového ledovce
    NDC je nejvyšší vzdělávací institucí NATO. Střední článek mezi strategickou úrovní zajišťovanou NDC a taktickou, kterou zajišťují jednotlivé země, tvoří ještě NATO School v Bavorsku, která školí vojáky na operační úrovni. - více zde

    Vojenská akademie NATO v Římě

    Petr Zlatohlávek natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media