Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Afghánský voják zaútočil na jednotky NATO a zabil jednoho z Čechů

23. října 2018  14:15
Ilustrační foto. Čeští vojáci v Afghánistánu. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Afghánský voják zaútočil na jednotky NATO a zabil jednoho z Čechů

Voják afghánské armády zahájil střelbu na jednotky sil Severoatlantické aliance, při útoku zabil českého vojáka a další dva zranil. Naše vozidlo bylo terčem útoku na základně v západní provincii Herát, uvedla armáda České republiky. „Původní zprávy“ naznačují, že útok byl spáchán členem afghánských bezpečnostních sil, říká prohlášení NATO.

Jedná se o druhý smrtelný útok afghánských sil proti NATO a USA za necelý týden. Ve čtvrtek zabil člen elitní gardy guvernéra provincie Kandahár dva afghánské představitele, mezi nimi mocného šéfa místní policie generála Abdula Raziqa, a zranil brigádního generála USA Jeffreyho Smileyho.

Zdroj: The Washington Post (USA)

---

NATO: Rusko porušuje dohodu o zbraních

Devětadvacet členů Severoatlantické aliance se shodlo, že Rusko porušuje klíčovou dohodu o kontrole zbraní, uvádí mluvčí organizace Oana Lungescu a dodává, že spojenci se opakovaně snažili získat informace o novém ruském raketovém systému.

Znepokojení ohledně možného porušení Smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF), podepsané v roce 1987, vyjádřila Aliance již vloni, v souvislosti s ruským systémem 9M729 schopným nést jaderné hlavice.

„V situaci, kdy nemáme z ruské strany ohledně této nové rakety žádnou důvěryhodnou odpověď, je podle spojenců nejpravděpodobnějším vysvětlením, že Rusko porušuje smlouvu INF,“ uzavírá Lungescu.

Kam dál?
Rusové rozšiřují základny v Kaliningradské oblasti (18.10. 2018)

Zdroj: The Boston Globe (USA)

---

Stíhačky NATO startovaly v Pobaltí za týden hned třikrát

Bojové letouny Severoatlantické aliance hlídkující v letovém prostoru nad Pobaltím musely v minulém týdnu reagovat hned třikrát na ruský letoun, uvádí litevské ministerstvo obrany. Stroje pokaždé identifikovaly ruské vojenské letouny a doprovodily je v rámci mezinárodního vzdušného prostoru nad Baltským mořem. Pokaždé se jednalo o lety mezi Ruskem a jeho exklávou Kaliningrad, kdy ruské bojové stroje letěly bez zapnutých transpondérů, letového plánu či jakékoliv komunikace – pouze vojenský dopravní letoun odpovídal.

Kam dál?
Okupace Krymu změnila vnímání Ruska v Pobaltí, Bruselu i Washingtonu (22.10. 2018)

Zdroj: ERR News (Estonsko)

---

NATO ukáže své síly na velkém cvičení v Norsku

Komentář ze zahraničí

Zhruba 50 000 vojáků v Norsku již za pár dní zahájí největší cvičení Severoatlantické aliance od konce studené války. Manévry, začínající 25. října, budou významnou ukázkou síly, a již nyní pobouřily sousední Rusko. Cvičení potrvá až do 7. října, jeho účelem je nácvik rychlé mobilizace Aliance k obraně spojence pod útokem.

„Rusko nepředstavuje přímou vojenskou hrozbu pro Norsko,“ uvedl norský ministr obrany Frank Bakke-Jensen. „Nicméně v natolik komplikované bezpečnostní situaci, jakou máme dnes (...) může událost jinde klidně zvýšit napětí na severu a chceme, aby NATO bylo připraveno zabránit jakýmkoliv nešťastným událostem,“ dodal ministr.

Kam dál?
Cvičení NATO v Norsku ukazuje Rusku alianční sílu (10.10. 2018)

Zdroj: Channel News Asia (Singapur)

---

Při útoku v Kandaháru byl zraněn americký generál, potvrdilo NATO

Jedním ze dvou Američanů zraněných při útoku, kdy byl zabit velitel policie v afghánské provincii Kandahár, byl brigádní generál americké armády Jeffrey Smiley, potvrdil mluvčí mise Severoatlantické aliance Resolute Support.

Velitel výcvikové a poradní mise v jižním Afghánistánu byl postřelen, když člen ochranky guvernéra zahájil palbu proti představitelům odcházejícím ze schůzky s nejvyšším velitelem NATO v Afghánistánu generálem Scottem Millerem.

Kam dál?
Schůzku šéfa sil USA v Afghánistánu narušil útok (19.10. 2018)

Zdroj: The Express Tribune (Pákistán)

 

voj; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.