Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Afghánské prezidentské volby budou v srpnu

5. března 2009  15:30

Afghánské prezidentské volby budou v srpnu
Organizace spojených států, Severoatlantická aliance a Spojené státy uvítaly rozhodnutí afghánské volební komise uspořádat prezidentské volby na základě předchozích plánů, to jest 20. srpna. Komise tak neuznala návrh současného prezidenta Hamída Karzáího, který chtěl přesunout volby již na duben.

Zvláštní představitel OSN pro Afghánistán Kai Eide řekl, že srpnový termín umožní volební komisi připravit řádné volby. Zároveň poskytne kandidátům čas na předvolební kampaň a afghánským bezpečnostním silám možnost zajistit bezpečí voleb. Komise ospravedlnila své rozhodnutí tím, že povětrnostní podmínky, bezpečnostní situace a logistické problémy znemožňují uspořádat volby dříve.

Čtěte také:
Afghánské prezidentské volby se opozdí

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Francie nejednotná ve svém přístupu k NATO
Otázka návratu Francie do vojenských struktur vyvolává silný odpor na straně francouzské opozice, ale i některých členů Sarkozyho strany. Francouzský parlament se bude otázkou opětovného zapojení do vojenských struktur zabývat 17. března.

Návrat do vojenských struktur NATO, po více než 40 letech, by Francii zajistil klíčové pozice v rozhodovacích orgánech Aliance. Kritici hlavně varují před ztrátou geopolitické nezávislosti.

Čtěte také:
Sarkozy už chystá návrat do vojenských struktur NATO
Francouzi odmítají návrat do vojenských struktur NATO

Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

---

Pákistán je vážným bezpečnostním rizikem
Nedávný útok na reprezentační tým Srí Lanky v Pákistánu a rostoucí násilí na afghánském pomezí pouze posiluje kritiku neschopnosti pákistánské vlády čelit hrozbám náboženského extremismu. Uvedl to vedoucí diplomatické mise Spojených států v Kábulu Christopher Dell, který varuje, že Pákistán může být pro USA větším bezpečnostním rizikem nežli je Afghánistán. Z dlouhodobého hlediska by vnitřní nestabilita, jaderný arzenál a islámský radikalismus mohly vytvořit z Pákistánu vážnou bezpečnostní hrozbu.

Vážným problémem se stal rovněž dialog vlády s kmeny v pohraničním území s Afghánistánem. Dell tvrdí, že jakékoliv příměří mezi kmenovými vůdci a pákistánskou vládou pouze zvýší vlnu násilí v sousedním Afghánistánu.

Čtěte také:
Pákistán uzavřel dohodu s protalibanskými povstalci
Příměří v Pákistánu umožní Talibanu útočit v Afghánistánu

Zdroj: Guardian (Velká Británie)  

---

NATO požaduje větší akci od Pákistánu
Vrchní velitel sil Severoatlantické aliance generál John Craddock naléhá, aby Pákistán zvýšil svou vojenskou přítomnost na hranicích s Afghánistánem a vyčistil pohraniční oblasti od teroristů. Přesto pochválil současnou vládu a vyzdvihl její spolupráci, kterou označil za lepší nežli za minulého režimu.

Severoatlantická aliance se snaží zintenzivnit dialog s Pákistánem. Pracuje na sestavení styčné kanceláře ISAF v Islámábádu, která by sjednotila veškerou komunikaci NATO s pákistánskou vládou. Aliance nemůže Pákistánu nabídnout mnoho v oblasti zbraní a výstroje, na druhou stranu může poskytnout školení a lepší spolupráci tak, aby operace proti teroristům byly úspěšnější.

Představitelé NATO v rozhovorech zdůraznili, že Aliance nehodlá překročit svůj mandát – zajištění bezpečnosti v Afghánistánu. Připustili, že mandát vojáků Spojených států je širší, jelikož se zaměřuje na válku proti terorismu.

Čtěte také:
NATO: Bez Pákistánu se terorismus nevyřeší

Zdroj: The News(Pákistán)

---

ČR nevyšle další vojáky do Afghánistánu
Podle prohlášení českého velvyslance při Severoatlantické alianci Štefana Füleho by česká republika neměla navyšovat svou vojenskou přítomnost v Afghánistánu, ale spíše se soustředit na svou činnost v Kábulu a v provincii Lógar. V této provincii operuje český provinční rekonstrukční tým (PRT), který svými projekty zaměstnává na tisíc místních pracovníků. Velvyslanec oznámil, že se jeho země snaží přesvědčit své policisty z policejní mise EU (EUPOL), aby se staly součástí PRT.

V současné době operuje 480 vojáků České republiky v Afghánistánu jako součást sil ISAF, dalších 100 vojáků působí v protiteroristické operaci Enduring Freedom.

Čtěte také:
Česko naléhání USA nevyslyší, další vojáky do Afghánistánu nepošle

Zdroj: China Radio International (Čína) 

sin natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.