Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Afghánská armáda chystá zimní ofenzívu

20. listopadu 2006  15:52

Afghánská armáda chystá zimní ofenzívu
Během zimních měsíců podnikne afghánská armáda ofenzívu proti Talibanu. Oznámil to americký generál Douglas Pritt, který dohlíží na výcvik vojska.

Období, které afghánští povstalci tradičně využívají k odpočinku a doplňování zásob, tak pro tento rok může přinést těžké boje. Co se týče zimních operací, afghánští vojáci jsou lépe vybaveni než Taliban, domnívá se Pritt.

Afghánská armáda ale trpí vysokou dezercí, která dosahuje až 15 procent. Jedná se nicméně o menší číslo než před rokem, kdy míra dezerce dosahovala až 25 procent. Vojáci se totiž nedávno dočkali zvýšení platů. Generál Pritt oznámil, že si přeje snížit dezerci na 10 procent. Armáda se zároveň snaží bránit infiltraci ze strany Talibanu.

Očekává se, že počet amerických instruktorů v zemi se zvýší, aby odpovídal růstu afghánské armády. Afghánská vláda si přeje, aby bylo každý měsíc rekrutováno na dva tisíce nových vojáků. Armáda, která má v současnosti 35 tisíc mužů, by tak v budoucnu měla mít 50 až 70 tisíc vojáků. Počet instrukturů by se proto měl zvýšit ze současných tří až na pět tisíc osob.

Čtěte také:
Jones chválí afghánskou armádu

Zdroj: Canada.com (Kanada)

---

Summit údajně přinese špatné zprávy Balkánu
NATO během svého summitu v Rize neposkytne Makedonii, Albánii ani Chorvatsku pozvánku ke vstupu. Informovala o tom makedonská agentura Makfax, která se odvolávala na zdroje britské BBC. Ty tvrdí, že zmíněné země od aliance obdrží dobré hodnocení, ale během summitu v Rize se žádné konkrétní datum svého vstupu nedozví.

Jiná zpráva zase tvrdí, že další tři balkánské státy, Srbsko, Černá hora a Bosna a Hercegovina, během summitu nebudou přizvány k programu Partnerství pro mír. Chorvatskému deníku Večerní list to oznámil anonymní zdroj. Důvodem má podle něj být mimo jiné neschopnost těchto tří balkánských států splnit své závazky vůči Mezinárodnímu soudnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii.

Čtěte také:
Americký senát souhlasil s rozšířením NATO
Za týden začne NATO jednat o své budoucnosti

Zdroj: Focus 1 (Bulharsko), Focus 2 (Bulharsko)

---

OSN: NATO musí vycvičit afghánskou armádu
Samotné NATO nemůže porazit Taliban – potřebuje k tomu vycvičit afghánskou armádu. Myslí si to Tom Koenigs, vyslanec OSN v zemi. Jak dále řekl, je nutné nejen zvítězit nad Talibanem, ale také získat na svou stranu obyvatelstvo. Dle jeho slov je „k tomu je pořeba fungující státní správa, policie na dobré úrovni, diplomatické jednání s Pákistánem a rozvoj“.

Organizace Acbar, zastřešující různé afghánské a mezinárodní humanitární agentury, minulý týden oznámila, že současná krize v Afghánistánu si „naléhavě žádá“ přehodnocení vojenských, humanitárních i státotvorných postupů.

Čtěte také:
NATO posiluje humanitární roli v Afghánistánu

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Rusku se nelíbí rozšiřování NATO
Šéf ruského generálního štábu Jurij Balujevský vyjádřil obavy ohledně toho, že NATO nezměnilo svou politiku a stále „expanduje“ na východ. „Dřív tu bylo NATO a Varšavská smlouva, které si navzájem hrozily velkými armádami. Nyní již Varšavská smlouva neexistuje a ruská politika je předvídatelná, pochopitelná a neagresivní. Změnil se také blok NATO? Ne, jen se rozšířil,“ řekl přímo. Aliance by podle něj měla vysvětlit, proč její politika zůstala stejná navzdory změnám v mezinárodní situaci.

Balujevský se zároveň domnívá, že noví východoevropští členové aliance se stanou „šedou zónou“, ve které nebude platit Smlouva o konvenčních ozbrojených silách v Evropě. Tato dohoda stanovuje limity pro vojenské vybavení a počty vojáků pro všechny země mezi Atlantikem a Uralem.

Čtěte také:
Šéf NATO je na návštěvě v Ruska
Rusku kritizuje NATO kvůli ratifikaci CFE

Zdroj: Mosnews (Rusko)

---

NATO pomáhá při záplavách v Afghánistánu
Aliance poskytla humanitární pomoc severoafghánským regionům, které byly tento týden zasaženy povodněmi. Zahynulo při nich přinejmenším 52 osob, dalších pět desítek zůstává nezvěstných. Zničeno bylo deset vesnic v provincii Badghis a dalších 150 obydlí v sousedním Herátu. Pomoc zahrnuje léky, pokrývky, oblečení, jídlo a další základní potřeby, oznámil mluvčí NATO major Luke Knittig.

Zdroj: Mail & Guardian online (JAR)

 


 

 


 

 

 


 

egi natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.