Afghánistán dominoval summitu NATO

29. listopadu 2006  14:31
Jeden z nejdůležitějších úkolů summitu NATO v Rize se podařilo splnit, spojenci totiž potvrdili odhodlání posílit své snahy v afghánské operaci.  

Prohlédni fotky

Největší pozornost se upírala právě na jednání o operaci v Afghánistánu, kde NATO velí silám ISAF o síle více než 32000 vojáků, kteří usilují o stabilizaci země a potlačení talibanských vzbouřenců.

Hlavy států se této operaci věnovaly hned po začátku summitu během úterní pracovní večeře. "Celá dvou hodinová diskuze byla o Afghánistánu, nepadlo jiné téma," řekl o schůzce prezident Václav Klaus.

Z jednání vyplynulo, že všichni členové NATO jsou nadále pevně odhodlaní porazit talibanské vzbouřence. "Zdůraznění této solidarity bylo nesmírně důležité a zaznělo jako výzva číslo jedna," uvedl pro natoaktual.cz velvyslanec ČR při NATO Štefan Füle.

Některé členské země přislíbily navýšit počet svých vojáků v zemi, včetně České republiky. - více zde 

"Dosáhneme tak počtu 90 procent všech vojáků, které v Afghánistánu potřebujeme," pochvaloval si generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer s tím, že stoprocentního naplnění požadavků se snad nedosahuje v žádné misi.

Jednotky ISAF budou použitelnější
Na naléhání generálního tajemníka NATO Jaap de Hoop Scheffera také množství zemí slíbilo aspoň částečně uvolnit omezení mandátů pro své vojáky, které komplikovaly jejich nasazení tam, kde je potřeba.

"Zhruba dvě třetiny z 32 000 vojáků jsou nyní použitelnější i pro bojové mise," řekl Scheffer. I když Francie i Německo odmílty vyslat své vojáky na jih Afghánistánu, kde se vedou nejtužší boje, německá kancléřka Angela Merkelová po jednání naznačila posun. "V případě krizové situace samozřejmě podporu poskytneme," řekla Merkelová. Stejně tak se vyslovily i další země.

Pojem "krize" ovšem není ani v závěrečné deklaraci summitu nijak definován. "O tom, jestli se jedná o krizi, rozhodne jedině velitel ISAF," vysvětlil Scheffer.

Podařilo se dosáhnout i navýšení nevojenské pomoci Afghánistánu. "Množství zemí slíbilo navýšit finanční pomoc Afghánistánu pro rozvoj a rekonstrukci země," řekl mluvčí NATO. Představitelé Aliance dali během summitu několikrát najevo, že právě tento druh pomoci a širší zapojení mezinárodního společenství je pro úspěch rekonstrukce země klíčový.

Průlom: Zlepšení schopností
Aliance se v Rize věnovala i revizi a dalším plánům transformace svých schopností. Kromě ohlášení pokroku v oblastech strategické přepravy nebo protiraketové obrany bojiště (více zde) bylo zásadním průlomem plné zprovoznění Sil rychlé reakce NATO.

I přes původní skepsi dnes na summitu v Rize Aliance ohlásila, že tyto zcela nové a špičkově vybavené expediční jednotky jsou kompletně připraveny vykonávat operace. "Síly rychlé reakce NATO dnes dosáhly plných operačních schopností, " řekl Scheffer. - více zde

Ke spolupráci s NATO přizváno i Srbsko
Překvapením bylo také pozvání Srbska, Černé Hory a Bosny a Hercegoviny k přistoupení k aliančnímu programu Partnerství pro mír (PfP), čemuž původně oponovaly USA.

"O Srbsku nebylo do poslední chvíle jasno," řekl český premiér Mirek Topolánek. Že Srbsko a další dvě země Balkánu NATO nakonec ke spolupráci v rámci PfP přizvalom je podle Topolánka zásluhou ČR. "Je to i úspěch české zahraniční politiky, protože jsme byli ve skupině deseti zemí, které na to nejvíce tlačily," doplnil premiér.

Aliance vyslala i silný signál zájemcům o členství v NATO, i když pozvánky zatím nevydala. "Země, které budou splňovat potřebné požadavky, chceme ke členství v NATO pozvat v roce 2008," naznačil Scheffer agendu dalšího summitu NATO, který se uskuteční na jaře 2008, tedy za rok a půl.

Město bylo obleženo policisty
Jednání NATO v Rize probíhalo za přísných bezpečnostních opatření.  - více zde

Na setkání prezidentů, premiérů, ministrů a diplomatů z šestadvaceti členských zemí NATO dohlíží podle oficiálních informací sedm tisíc policistů a vojáků včetně speciální jednotky českých chemiků. - více zde

Vrcholná schůzka Aliance přilákala do lotyšské metropole 1700 novinářů ze 60 zemí. Takový počet novinářů podle organizátorů nikdy v Lotyšsku nebyl.

Po skončení summitu začaly ve středu odpoledne delegace jednotlivých zemí z Rigy odjíždět.

pz, inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.