Čeští vojáci zranění při útoku v Afghánistánu jsou mimo ohrožení života

18. října 2018  10:36,  aktualizováno  18:57
Všech pět českých vojáků zraněných při středečním útoku v Afghánistánu, je mimo ohrožení života. Během hlídky v okolí základny Bagrám u jejich obrněnce explodoval automobil napěchovaný výbušninami. Jeden těžce zraněný voják bude letecky přepraven do Česka. K útoku se přihlásili islamisté hnutí Taliban.  
Vozidla MRAP, které používají čeští vojáci v Afghánistánu k hlídkování v okolí základny Bagrám | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Podle ministra obrany Lubomíra Metnara jsou všichni zranění vojáci mimo ohrožení života. Při útoku bylo zraněno pět českých vojáků - V.B. (1985), M.J. (1984), M.S. (1976), M.Š. (1992) lehce a D.K. (1983) těžce.

Tři už byli propuštěni z nemocnice, jeden je na pozorování a těžce raněný voják je po operaci ve stabilizovaném stavu. Ve čtvrtek prodělal další operaci a armáda chystá jeho převoz domů. „Jakmile to zdravotní stav těžce zraněného dovolí, bude převezen k léčení do České republiky. K tomuto převozu jsem již vydal patřičné pokyny,“ uvedl na zvláštní tiskové konferenci Metnar.

Podle náčelníka Generálního štábu Aleše Opaty zdravotní stav raněného vojáka odpovídá stavu jako po těžké dopravní nehodě. Voják má potíže se slezinou a s obratlem, kvůli kterému nemůže dočasně hýbat končetinami.

K útoku na české vojáky došlo ve středu zhruba ve 14:20 našeho času v okolí základny Bagrám. Když čeští vojáci projížděli v obrněném vozidle MRAP, v bezprostřední blízkosti u nich explodoval civilní automobil naložený výbušninami. Výbuch obrněné vozidlo převrátil a srazil ze silnice. K explozi došlo ve chvíli, kdy kolem nastražené nálože projížděl šestý obrněnec vojenského konvoje.

„Všem zraněným vojákům byla na místě poskytnuta první pomoc a následně byli letecky transportováni do vojenské nemocnice na základně Bagrám,“ uvedla mluvčí Generálního štábu Magdaléna Dvořáková.

Generál Opata upřesnil, že v obrněném voze bylo v té chvíli celkem šest vojáků, jeden vyvázl nezraněn. K útoku došlo zhruba 4 300 metrů od koaliční základny Bagrám. „To, že ten útok nebyl fatální, je především zásluha velitele jednotky a toho, že vojáci jsou skvěle připraveni a velmi dobře vycvičeni,“ řekl.

První takový útok na Čechy

Upozornil, že na území Afghánistánu bylo za necelé dva roky provedeno 35 podobných útoků, kde jako nástražný systém bylo zvoleno vozidlo. „Je to poprvé, kdy toto bylo použito proti nám. Útok byl veden proti koaličním silám, nebyl přímo směřován na naší jednotku,“ dodal.

Incident armáda vyšetřuje. Nálož byla vyrobená po domácky a vážila 200 kilogramů. Podle Opaty je prioritou zajistit bezpečnost českých vojáků. Ta se však nedá zajistit tím, že budou „sedět na základně s rukama v klíně“, ale celou řadou proaktivních činností, na kterých se čeští vojáci podílejí, konstatoval Opata. „Jako armáda uděláme vše proto, abychom rodině těžce zraněného vojáka pomohli,“ slíbil.

Speciální síly pomstily padlé české vojáky v Afghánistánu

Ministr Metnar zdůraznil, že i přes útok Česká republika zůstává i nadále součástí alianční operace Resolute Support. „Zůstáváme součástí koalice a budeme dál plnit spojenecké závazky. Oceňuji skvělou práci našich vojáků. Jsou výborně vycvičeni a máme díky nim velké renomé,“ uvedl ministr obrany.

Metnar zároveň avizoval, že nechá prošetřit okolnosti možného úniku informací. Útok se totiž odehrál ve stejný den, kdy Lidové noviny informovaly o tom, že elitní 601. skupina speciálních sil zabila v Afghánistánu jednoho ze spolupachatelů srpnového útoku, při němž zemřeli tři čeští vojáci. A že dalšího zajali. Představitelé ministerstva obrany ani armády nechtěli ale tyto informace komentovat.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.